Znamy potencjalnych rywali Rakowa, Pogoni i Śląska w el. Ligi Konferencji!

Już za nieco ponad miesiąc wystartuje nowa edycja europejskich pucharów. Wśród potencjalnych rywali polskich zespołów jest coraz mniej niewiadomych. Sprawdź, z kim w Lidze Konferencji zmierzyć się może Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin oraz Śląsk Wrocław. 


Jako jedyny od I rundy eliminacji przygodę w europejskich pucharach rozpocznie Śląsk Wrocław. Zespół prowadzony przez Jacka Magierę korzystał będzie z tzw. krajowego współczynnika wynoszącego 3,025pkt, który zapewnia rozstawienie w losowaniu tej fazy rozgrywek. Potencjalni rywale czwartej drużyny minionego sezonu PKO Ekstraklasy są w większości zespołami zupełnie nieznanymi kibicom w Polsce. Jednym z najtrudniejszym jest z pewnością słowacka MSK Żilina, która jest obecnie na pograniczu rozstawienia. 

Do potencjalnych rywali Śląska zaliczają się m.in. Żalgiris Kowno (Litwa), Inter Turku (Finlandia), FK Sileks (Macedonia Płn.), Sligo Rovers (Irlandia), Birkirkara FC (Malta), Valmiera (Łotwa), Dinamo Batumi (Gruzja), Mons Calpe S.C. (Gibraltar) czy Newtown A.F.C. (Walia). Lista jest zdecydowanie dłuższa i wynosi łącznie 34 zespoły (kilka z nich nadal jest nieznanych). 

Awans do II rundy eliminacji Ligi Konferencji można zatem uznać za obowiązek klubu z Dolnego Śląska. Tam czekać będzie wicemistrz kraju oraz zdobywca Pucharu Polski, Raków Częstochowa, a także brązowy medalista Pogoń Szczecin. Te zespoły również korzystać będą ze współczynnika krajowego, bowiem w ostatnim czasie nie występowały na arenie międzynarodowej i nie zdobyły punktów do rankingu klubowego. Niestety w II rundzie współczynnik 3,025pkt nie wystarczy do rozstawienia, co wydatnie odbije się na poziomie potencjalnych rywali. 

Wśród przeciwników Rakowa, Pogoni i Śląska (jeśli przejdzie I rundę) znajdują się m.in.: FC Basel. FC Kopenhaga, Viktoria Pilzno, KAA Gent, Feyenoord, PAOK, Molde, Rosenborg czy Rijeka. Na szczęście można też trafić na nieco słabszych rywali typu Dundalk (Irlandia), Suduva (Litwa), The New Saints (Walia), FK Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) czy FC Vaduz (Liechtenstein). Poza ostatnim klubem wszystkie pozostałe (mowa o tych teoretycznie słabszych) muszą najpierw przejść I rundę, w której oczywiście będą rozstawione. 

III runda eliminacji będzie jeszcze trudniejszym zadaniem. O ile w rundzie II przy odrobinie szczęścia w losowaniu trafić można rywala będącego w zasięgu polskich zespołów, o tyle w kolejnej rundzie skala trudności idzie mocno w górę. Poza wymienionymi wcześniej zespołami mogą to być dodatkowo Anderlecht czy LASK Linz, które rywalizację rozpoczną od Q3.

W IV rundzie do gry wkroczą dodatkowo zespoły z siódmego miejsca w lidze angielskiej, niemieckiej, włoskiej oraz francuskiej. Będą to zatem AS Roma, Tottenham, Union Berlin oraz Rennes. Awans do fazy grupowej Ligi Konferencji będzie zadaniem z kategorii tych niewykonalnych. Mimo to pozostaje wierzyć, że przynajmniej jeden z trójki zespołów zajdzie przynajmniej do fazy play-off, co będzie można uznać za sukces. 

Losowanie I i II rundy eliminacji Ligi Konferencji odbędzie się 15 oraz 16 czerwca. Mecze pierwszej rundy zaplanowano na 8 i 15 lipca, z kolei drugiej rundy na 22 i 29 lipca. 

Czytaj również: Legia poznała potencjalnych rywali w el. Ligi Mistrzów!

Komentarze