Klubowy Ranking UEFA: Lech rozpoczyna wspinaczkę na szczyt. Legia ze szczytu spada na dno!

 Po wczorajszych występach polskich drużyn w fazie play-off Ligi Europy można mieć mieszane odczucia. Z jednej strony cieszy bardzo dobra postawa Lecha Poznań, z drugiej zaś martwi marazm Legii Warszawa w ostatnich latach. Ma to swoje odbicie w Klubowym Rankingu UEFA. 


Za awans do fazy grupowej Ligi Europy Kolejorz ma już zapewnione 3,000pkt. W zależności od liczby zwycięstw i remisów może ten dorobek wyraźnie poprawić, co przełoży się także na kolejny awans w rankingu. Na starcie bieżącego sezonu Lech Poznań plasował się w okolicach 250. miejsca. Po przejściu czterech rywali w eliminacjach, obecnie jest to znacznie wyższe 170. miejsce. Oznacza to awans aż o 80 pozycji! Obecny współczynnik klubu z Wielkopolski to 6,000 pkt. 

Dobra postawa w fazie grupowej skutkować może kolejnymi przesunięciami w górę, bowiem do 130. miejsca strata Lecha wynosi zaledwie dwa punkty. Należy jednak pamiętać, że w Lidze Europy dodatkowe punkty do rankingu zdobywa się po przekroczeniu progu gwarantowanego. Oznacza to, że dopiero drugie zwycięstwo da dodatkowy punkt (w rankingu UEFA za zwycięstwo są 2 pkt, za remis 1pkt). Zatem dwa zwycięstwa dadzą łącznie 4 punkty do rankingu, czyli o jeden więcej niż próg gwarantowany (wiem, trochę to niezrozumiałe). 

Jeśli chodzi o Legię Warszawa, to wieści są dużo bardziej pesymistyczne. Klub ze stolicy koncertowo trwoni bowiem wypracowany przez lata współczynnik. Obecnie wynosi on 16,500pkt, czyli niemal tyle, ile za poprzedni sezon. Problem w tym, że po tym sezonie Legii odpadnie aż 8pkt za udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Co to oznacza? A no tyle, że z zajmowanej obecnie 83. pozycji Wojskowi obsuną się w okolice 120. pozycji i nie będą już mieli autostrady do grupy Ligi Europy, jak w tym roku. Następny sezon będzie zatem już definitywnie ostatnią szansą na uratowanie współczynnika i utrzymanie się w czołowej setce zestawienia. 

Piast Gliwice z dorobkiem 4,000pkt plasuje się aktualnie na 269. miejscu, ale prawdopodobnie zostanie wyprzedzony przez kluby bułgarskie, korzystające ze współczynnika krajowego. Tamtejsza liga ma bowiem w grze wciąż dwóch przedstawicieli, którzy zapewne dorzucą coś do rankingu. Nie będzie to jednak spory spadek, a trzeba przypomnieć, że dzięki dobrej postawie w obecnym sezonie Piast "odłączył się" od polskiego rankingu krajowego. 

Ten z kolei został nieco podreperowany przez Lecha i obecnie wynosi 2,925pkt. Daje to pozostałym naszym ekipom miejsce w okolicy 330. pozycji. Każde zwycięstwo Kolejorza w fazie grupowej to dodatkowe 0,1pkt, a remis to 0,05pkt do wspólnego rankingu. Każdy najmniejszy nawet punkcik może być jednak kluczowy w kwestii rozstawienia, bądź jego braku w I rundzie el. Europa Conference League w przyszłym sezonie. 


Komentarze