Kompromitujące miejsce PKO Ekstraklasy w najnowszym rankingu UEFA!

Po zakończeniu fazy grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy sprawdzamy jak prezentuje się pozycja PKO Ekstraklasy w zestawieniu najlepszych rozgrywek w Europie. Niestety kolejny nieudany rok na arenie międzynarodowej w wykonaniu naszych drużyn przyczynił się do kolejnego spadku w notowaniu. Polska piłka klubowa jest w ogromnym kryzysie i niewiele wskazuje na to, by w najbliższym czasie uległo to zmianie. Trzy lata z rzędu bez choćby jednego przedstawiciela naszej ligi w fazie grupowej LM czy LE wydatnie wpłynęły na naszą pozycję. Kolejne państwa wyprzedzają nas w zestawieniu, a te, z którymi jeszcze do niedawna rywalizowaliśmy o miejsca w TOP 20, odjechały nam tak daleko, że nawet dwa udane sezony z rzędu nie pozwolą na ich doścignięcie.

Obecnie PKO Ekstraklasa plasuje się na odległym 28. miejscu. Nie jest to jednak pozycja, której możemy być pewni, bowiem będąca tuż za nami Rumunia wciąż ma w grze jedną drużynę. Dobrze spisujące się CFR Cluj potrzebuje jednego zwycięstwa, bądź dwóch remisów na wiosnę, by ich liga wyprzedziła nas w rankingu. Oznaczałoby to, że w startującej za rok Europa Conference League, zamiast trzech drużyn startujących od drugiej rundy eliminacji, tylko jedna zaczynałaby swoją przygodę od tej fazy. Pozostałe dwie rozpoczęłyby zmagania już od pierwszej rundy.

Krajowy Ranking UEFA/źródło: kassiesa.home.xs4all.nl/

Nie jest to koniec złych informacji. Na starcie przyszłego sezonu, kiedy odejdą nam punkty za udany sezon 15/16, sklasyfikowani będziemy na... 32. pozycji. Tuż za nami będą takie potęgi jak Liechtenstein, Luksemburg, Litwa oraz Armenia. Z zazdrością możemy więc spoglądać w stronę m.in. Szkocji, która w ostatnich dwóch sezonach bardzo mocno odbudowała swoją pozycję, a na wiosnę reprezentować będą ją aż dwa kluby: Celtic oraz Rangers.

Komentarze