Krajowy ranking UEFA: PKO Ekstraklasa coraz niżej w zestawieniu najlepszych lig w Europie!

Trzeci rok z rzędu w fazie grupowej europejskich pucharów zabraknie przedstawiciela polskiej ligi. Nie może więc dziwić fakt, że PKO Ekstraklasa spada w rankingu najlepszych rozgrywek na Starym Kontynencie. 


Za nami kolejne nieudane eliminacje do Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Szybkie odpadnięcie z pucharów Cracovii, Piasta oraz Lechii, a także brak awansu do fazy grupowej Legii powoduje, że niebawem Ekstraklasa wypadnie poza czołową "30" krajowego rankingu UEFA. Aktualnie zajmujemy w nim 27. lokatę za m.in. Azerbejdżanem, Kazachstanem oraz Białorusią, a tuż za nami plasują się Bułgaria, Słowacja i Rumunia, mające po jednym klubie w Lidze Europy. Nie wykluczone jest więc, że osuniemy się jeszcze w rankingu.


Z czołowej "30" zestawienia tylko Izrael, Białoruś oraz Polska nie mają już żadnego klubu w europejskich pucharach. Swojego przedstawiciela mają z kolei notowane na 33. miejscu Węgry oraz 39. Luksemburg. Co warte odnotowania więcej punktów do rankingu za obecny sezon zdobyli od nas m.in. Irlandia Płn., Gruzja, Armenia czy Łotwa.

Spory awans w zestawieniu notują m.in. Serbia oraz Szkocja, które w Europie mają jeszcze po dwóch przedstawicieli. Całkiem niedawno (przed sezonem 18/19) kraje te plasowały się na miejscach 25. oraz 26. (Polska była wówczas 21.), a obecnie coraz bliżej im do upragnionego 15. miejsca dającego prawo do wystawienia aż pięciu klubów. Nie sposób dostrzec też progresu w wykonaniu ligi cypryjskiej, która już w tym sezonie może wywalczyć dodatkowe miejsce w pucharach.

Sytuacja PKO Ekstraklasy wygląda dramatycznie i niewiele wskazuje na to, że coś w najbliższych latach ulegnie zmianie. Być może nowe rozgrywki, zwane roboczo Ligą Europy 2, które zainaugurują w 2021 roku pozwolą nam "cieszyć się" z występów polskiej drużyny jesienią. W tym roku podobnie jak w dwóch poprzednich polskie kluby Ligę Mistrzów oraz Ligę Europy zobaczą jedynie w telewizji.

Komentarze