Wielka kasa podzielona! Nie obyło się bez głosów sprzeciwu

Dobiegło końca spotkanie, podczas którego dokonano podziału pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych na najbliższe lata. Nowy podział obowiązywał będzie od sezonu 2019/2020. Od przyszłego sezonu do podziału będzie rekordowe 225 milionów złotych. Wzrost względem obecnego sezonu (160 mln) spowodowany jest m.in. sprzedażą części praw telewizyjnych Telewizji Polskiej. Nowy system dzielenia zwiększonej kwoty pomiędzy kluby LOTTO Ekstraklasy początkowo nie spodobał się wszystkim prezesom, jednak po drobnych poprawkach zatwierdzono podział na następne lata. 

- Dyskusja o podziale pieniędzy nigdy nie jest prosta. Cieszę się, że udało nam się przeprowadzić ją w dobrej atmosferze. Ostateczne decyzje z jednej strony uwzględniają potrzebę wzmocnienia polskich klubów walczących o europejskie puchary, a z drugiej strony w stosunku do propozycji grudniowych uwzględniono opinie klubów zajmujących niższe miejsca w tabeli. Istotnym elementem nowego podziału środków jest zwiększenie puli przeznaczanej na szkolenie młodzieży – mówi Karol Klimczak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. (czytamy na oficjalnej stronie internetowej LOTTO Ekstraklasy).

Zmniejszona została tzw. kwota stała, która dzielona była po równo pomiędzy wszystkie kluby. Z dotychczasowych 55% zredukowano ją do 44%. Zwiększono za to wpływy dla klubów, które reprezentowały będą naszą ligę w europejskich pucharach, co jest w moim odczuciu zmianą pozytywną. Z dotychczasowych 8,5% wartość ta wzrosła do 14%. Z 17,5% na 20% wzrosła również część dzielona pomiędzy kluby ze względu na zajęte w danym sezonie miejsce w ligowej tabeli. 18% całości stanowić będzie tzw. ranking historyczny, z kolei pozostałe 4% z puli (9 mln) podzielone zostanie na Pro Junior System (5 mln) oraz 4 mln na strefę spadkową (750 tys. dla spadkowiczów oraz po 350 tys. dla drużyn z miejsc 9-13). 

Komentarze