Bardzo niska pozycja LOTTO Ekstraklasy w najnowszym rankingu UEFA!

Za nami faza grupowa tegorocznych europejskich pucharów. O występach polskich klubów w Europie zdążyliśmy już dawno zapomnieć, jednak słaba postawa w eliminacjach Ligi Mistrzów i Ligi Europy odbija się echem w najnowszym zestawieniu topowych lig. Bez zaskoczenia - LOTTO Ekstraklasa nadal stacza się w dół. 


Drugi rok z rzędu żadna z polskich drużyn nie zdołała przebrnąć eliminacji, przez co notujemy kolejny spadek w zestawieniu. W obecnych rozgrywkach zespół w fazie grupowej mieli m.in Kazachstan, Białoruś, Słowacja, Luksemburg czy Szwecja. Jeszcze lepiej spisała się będąca do niedawna za nami Norwegia, która wprowadziła do Ligi Europy aż dwa zespoły. W aktualnym rankingu, obejmującym ostatnie 5 sezonów, LOTTO Ekstraklasa zajmuje odległe 25. miejsce. Wyprzedził nas nawet wspomniany Kazachstan, który pomimo równej liczbie punktów jest notowany wyżej, ze względu na lepszy wynik za sezon obecny. Dla pocieszenia dodam, że w tym roku już nie pogorszymy swojej pozycji, bo wszystkie ligi niżej notowane straciły komplet reprezentantów. 

W czołówce nie doszło do większych zmian. Na podium niezmiennie Hiszpania, Anglia oraz Włochy. Ostatnie (4.) miejsce gwarantujące 4 miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów zajmują Niemcy. 

Największy awans w porównaniu z ubiegłym sezonem zanotował Luksemburg, który po raz pierwszy w historii miał reprezentanta w fazie grupowej. F91 Dudelange wywalczyło nawet remis przeciwko Realowi Betis w ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Dobra postawa mistrz tego kraju pozwoliła całej lidze przesunąć się z 52. na 43. pozycję (w tabeli uwzględniłem tylko TOP 30). 

Największy spadek w rankingu dotyczył z kolei... Polski! LOTTO Ekstraklasa z 19. pozycji jaką zajmowała na koniec poprzedniego sezonu osunęła się na wspomniane 25. miejsce. Przyszły sezon po odjęciu wyniku za rozgrywki 2014/15 rozpoczniemy na jeszcze gorszej 27. pozycji. W przypadku kolejnej nieudanej przygody naszych drużyn w europejskich pucharach możemy wypaść nawet poza czołową 30. 

Komentarze