eMME: Świetny mecz reprezentacji Polski U21! Wysokie zwycięstwo nad Portugalią daje nam awans!

Reprezentacja Polski U21 pokonała na wyjeździe Portugalię i tym samym zapewniła sobie awans na przyszłoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Przypomnijmy, że w pierwszym, barażowym spotkaniu zespół Czesława Michniewicza przegrał w Zabrzu 0:1.

Pierwsza bramka padła już w 6. minucie. Filip Jagiełło dośrodkował piłkę w pole karne z rzutu rożnego, a występujący w angielskim Charltonie Krystian Bielik mocnym strzałem głową skierował ją do bramki. Nie minęły trzy minuty, a prowadziliśmy już 2:0. Szymon Żurkowski wrzucił piłkę ze skraju pola karnego wprost na głowę Dawida Kownackiego, a napastnik Sampdorii podwyższył prowadzenie, wprawiając w osłupienie kibiców gospodarzy. Portugalczycy starali się szybko odpowiedzieć, jednak byli bezsilni w starciu z Polakami. W 24. minucie Bartłomiej Kapustka zagrał piłkę z prawej strony mocno po ziemi, a akcję strzałem zakończył Sebastian Szymański. Golkiper gospodarzy przepuścił piłkę i mieliśmy już trzy-bramkowe prowadzenie. Pomimo starań rywala taki wynik utrzymał się do przerwy.

Od pierwszych minut drugiej połowy sporo pracy miał Kamil Grabara, ale bramkarz Liverpoolu do 52. minuty spisywał się bez zarzutu. Wówczas do naszej bramki głową trafił Diogo Jota i margines błędu nieco się zawęził. Z biegiem czasu napór Portugalczyków tylko wzrastał. Zostaliśmy zepchnięci pod własne pole karne i w dość rozpaczliwy sposób walczyliśmy o uniknięcie utraty kolejnej bramki. Co rusz z ławki rezerwowych słyszeliśmy głośne pokrzykiwania trenera Michniewicza, który motywował swoich podopiecznych do agresywniejszej i odpowiedzialniejszej gry. Ostatecznie mecz zakończył się pomyślnym dla nas rezultatem 3:1 i to nasi zawodnicy świętowali  awans po końcowym gwizdku.

Przyszłoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy odbędą się we Włoszech i San Marino. Weźmie w nich udział tylko 12 drużyn, co tylko potwierdza skalę sukcesu, jakim jest awans na tę imprezę.

Portugalia U21 1:3 Polska U21
52. Jota – 6. Bielik, 8. Kownacki, 24. Szymański

Portugalia U21: Joel Pereira – Gonçalves, Jorge Fernandes, Leite, Ribeiro – Horta (77. Tavares), Eustaquio, Gedson Fernandes (69. Xadas) – Félix, Carvalho (38. Leão), Jota

Polska U21: Grabara – Gumny, Wieteska, Bielik, Pestka – Kapustka, Jagiełło (53. Michalak), Dziczek, Żurkowski, Szymański (69. Jóźwiak) – Kownacki (C) (90+4. Świderski)