Oceniamy szanse polskich drużyn na awans do kolejnej rundy el. LE! Niechlubny rekord zostanie pobity?

Już jutro polskie zespoły zmierzą się w rewanżowych spotkaniach III rundy eliminacji Ligi Europy. Które z nich mają największe szanse na awans? Jaki rekord mogą pobić polskie drużyny w przypadku porażki? 


Legia, Jagiellonia i Lech przegrały swoje pierwsze spotkania. Nie stawia to naszych "eksportowych" zespołów w najlepszej sytuacji przed nadchodzącymi rewanżami. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych szans na awans choćby jednego przedstawiciela LOTTO Ekstraklasy do kolejnej rundy.

W teorii największe szanse na pomyślne przejście III rundy ma zespół, który zawiódł najbardziej, czyli Legia Warszawa. Mistrz Polski w końcu zatrudnił trenera, jednak ciężko oczekiwać, że w wyjazdowym meczu z Dudelange (w pierwszym 1:2) zobaczymy znaczącą poprawę gry względem poprzednich spotkań. Bardziej wskazałbym na chęć pokazania się piłkarzy z jak najlepszej strony przed nowym szkoleniowcem. Mam również nadzieję, że w umiejętny sposób zmobilizuje on swoich podopiecznych i w efekcie uda się wyeliminować dużo niżej notowanego rywala, unikając kompromitacji. Niestety Ricardo Sa Pinto będzie miał spory problem z zestawieniem defensywy na to spotkanie, gdyż kontuzjowani są William Remy oraz Marco Vesović. Iniaki Astiz pauzuje za czerwoną kartkę, natomiast Artur Jędrzejczyk i nowo pozyskany Paweł Stolarski nie zostali zgłoszeni do rozgrywek. W związku z tym w kadrze mistrza Polski na rewanż znalazło się tylko czterech nominalnych obrońców (Pazdan, Hlousek, Wieteska, Żyro). 

Szanse Legii na awans do IV rundy el. Ligi Europy: 40%

Realne szanse na zameldowanie się w kolejnej fazie eliminacji ma również Jagiellonia Białystok. Porażka 0:1 przed własną publicznością nie zamknęła jeszcze drogi podopiecznym Ireneusza Mamrota do pozostania w rozgrywkach europejskich. Do awansu potrzeba jednak meczu jeszcze lepszego niż wyjazdowy rewanż z Rio Ave (Jaga zremisowała 4:4). Ważna może okazać się szybko strzelona bramka, która wprowadziłaby niepewność w szeregi KAA Gentu. Belgowie niczym szczególnym nie wyróżniali się w Białymstoku na tle gospodarzy i należy liczyć, że nie zmieni się to również podczas spotkania w Gandawie. Podobać może się postawa trenera Ireneusza Mamrota, który otwarcie zapowiada, że jego zespół jedzie po to, aby wygrać i zagrać za tydzień w fazie play-off. Dla zespołu z Podlasia ewentualny awans oznaczałby więcej pieniędzy od UEFA, większą liczbę punktów do rankingu klubowego UEFA, ale przede wszystkim świetną promocję klubu w Europie. Jest więc o co walczyć, tym bardziej, że w kolejnym etapie prawdopodobnym rywalem byłoby francuskie Girondins Bordeaux.

Szanse Jagiellonia na awans do IV rundy el. Ligi Europy: 30%

Najtrudniejsze zadanie w rewanżu czeka Lecha Poznań. Kolejorz wylosował najtrudniejszego rywala spośród polskich drużyn i w Poznaniu będzie musiał odrobić dwie bramki straty z wyjazdu (0:2 w pierwszym meczu). KRC Genk to bardzo dobrze wyszkolona technicznie drużyna, która w odróżnieniu od Gentu utrzymała podstawowy skład z ubiegłego sezonu. Niestety zespół Ivana Djurdjevicia nie zdołał strzelić gola na wyjeździe, co dodatkowo komplikuje sprawę awansu. Należy również dodać, że Genk był bardzo nieskuteczny, bo przy odrobinie szczęścia mogłoby być już pozamiatane. Kluczowa w rewanżu będzie postawa obrońców. Jedna stracona bramka spowoduje, że Lech będzie musiał zdobyć ich aż cztery, by myśleć o fazie play-off. Wysoką skutecznością będą musieli wykazać się również napastnicy, jednak na szczęście do składu powróci Pedro Tiba, który pokazał już, że potrafi konstruować akcje ofensywne.

Szanse Lecha na awans do IV rundy el. Ligi Europy: 15%

Polskie zespoły walczą również o to, by nie pobić haniebnego rekordu: daty odpadnięcia kompletu reprezentantów z rozgrywek europejskich. Aktualny sprzed... ubiegłego roku to 24 sierpień - wtedy to pożegnaliśmy ostatnią z drużyn (Legia odpadła z Sheriffem Tyraspol).

Komentarze