Polskie kluby rozpoczynają walkę w el. Ligi Europy - zapowiedź europejskich pucharów cz. II

Już dziś do gry o awans do fazy grupowej Ligi Europy przystąpią Lech Poznań oraz Górnik Zabrze. Czy zespoły LOTTO Ekstraklasy będą w stanie sprostać wyzwaniu i godnie zaprezentują się w Europie? Zapraszam na II część zapowiedzi oby jak najdłuższej przygody klubów Ekstraklasy w rozgrywkach europejskich.


W swojej analizie chciałbym przybliżyć Wam rywali polskich zespołów w I i II rundzie eliminacji oraz ustalić czego można się spodziewać a czego wymagać od naszych reprezentantów w europejskich pucharach. 

Pierwszą część zapowiedzi przeczytać możesz "tutaj"

Czas budować współczynnik
Wicemistrz Polski Jagiellonia Białystok jako jedyny zespół z Ekstraklasy do gry przystąpi od II rundy. Niestety zespół Ireneusza Mamrota podczas losowania nie mógł liczyć na rozstawienie ze względu na słabą pozycję w Klubowym Rankingu UEFA (228. miejsce 4,025pkt). W związku z tym już na początku swojej walki w eliminacjach Jagiellonia trafiła na Rio Ave - 5. zespół poprzedniego sezonu ligi portugalskiej. Rywal trudny, ale przy dobrej grze wicemistrza Polski awans nie jest rzeczą nierealną. Strata rywala Jagi do zwycięzcy rozgrywek FC Porto wyniosła aż 37pkt, a do poprzedzającej Bragi 24pkt. Co ważne zespół z Podlasia nie osłabił się przed startem nowych rozgrywek, jednak próżno szukać również wzmocnień. Do drużyny dołączyli m.in. Mateusz Machaj z Chrobrego Głogów (16 bramek w I lidze), Lukas Klemenz (GKS Katowice) czy Grzegorz Sandomierski. Jeżeli w przyszłości Jagiellonia chciałaby liczyć na rozstawienie w II rundzie eliminacji i uniknięcie groźnych rywali (w tym roku m.in. RB Lipsk, Sevilla) na tym etapie rozgrywek, to musi rozpocząć budowanie współczynnika punktowego, który pozwoli w rankingu UEFA przesunąć się o kilkadziesiąt pozycji. Wyeliminowanie Rio Ave byłoby pierwszym krokiem w tym kierunku. Z racji tego, że losowanie III rundy odbędzie się przed rozstrzygnięciem II, istnieje prawdopodobieństwo, że Jagiellonia w przypadku awansu byłaby rozstawiona dzięki przejęciu współczynnika Rio Ave (127. miejsce 9,449pkt).

Cel minimum: awans do III rundy eliminacji Ligi Europy
Oczekiwania: awans do IV rundy eliminacji Ligi Europy

Przełamać klątwę III rundy
Drugi rok z rzędu Lech Poznań rozpocznie eliminacje Ligi Europy od I rundy. Tym razem po raz pierwszy w historii wyruszy do Armenii, by o awans powalczyć z Gandzasarem Kapan. Rywal z pozoru niegroźny, jednak Lech już nie raz męczył się przy tego typu wyzwaniach. Oby tym razem poszło równie gładko jak przed rokiem (7:0 w dwumeczu z Pelisterem Bitola). 3. drużyna poprzedniego sezonu Ekstraklasy w rankingu plasuje się na 157. miejscu ze współczynnikiem równym 7,000pkt. Daje to rozstawienie zaledwie w I i II rundzie eliminacji (rok temu Lech był rozstawiony także w III rundzie). Oznacza to, że w przypadku wyeliminowania Gandzasaru i Szachtiora Soligorsk (prawdopodobny rywal w II rundzie) zespół Ivana Djurdjevicia trafić może na topowe kluby europejskie m.in. wspomniane wcześniej  RB Lipsk i Sevillę ale też Burnley, Fiorentinę czy Genk. Od kilku lat Lech odpada właśnie na poziomie III rundy eliminacji. Jedynie wtedy, gdy startował w pucharach jako mistrz Polski grał w fazie grupowej Ligi Europy, przechodząc fazę play-off. Czas przerwać złą passe. Pomóc w tym ma nowy zawodnik, Portugalczyk Pedro Tiba, któy do Wielkopolski trafił za około milion euro z SC Bragi (ostatnio na wypożyczeniu do GD Chavez). 

Cel minimum: awans do IV rundy eliminacji Ligi Europy
Oczekiwania: awans do fazy grupowej Ligi Europy (min. 6pkt)

Pokazać się z dobrej strony
Górnik Zabrze do europejskich pucharów wraca po ponad 20 latach. W pierwszej rundzie zmierzy się z ostatnią drużyną aktualnie trwającej ligi mołdawskiej - Zarią Balti. Pomimo odejścia Rafała Kurzawy, Mateusza Wieteski, Damiana Kądziora i Pawła Bochniewicza awans do II rundy jest obowiązkiem. Marcin Brosz w poprzednim sezonie udowodnił, że nie boi się stawiać na młodych graczy a ci za zaufanie potrafią odpłacić się solidną grą. Oby i tym razem było podobnie, bo w losowaniu śląski zespół miał bardzo dużo szczęścia i potencjalnym rywalem w walce o III rundę eliminacji będzie zwycięzca pary FK Buducnost Podgorica (Czarnogóra) – AS Trencin (Słowacja). Poza ciekawą przygodą i doświadczeniem na arenie międzynarodowej, młodzi zawodnicy Górnika (oraz doświadczony Igor Angulo) powalczą o punkty do Krajowego Rankingu UEFA, które mogą okazać się niezwykle cenne i w przyszłym sezonie zagwarantować rozstawienie w II rundzie el. Ligi Europy wszystkim polskim zespołom. 

Cel minimum: awans do II rundy eliminacji Ligi Europy
Oczekiwania: awans do III rundy eliminacji Ligi Europy

Dzisiejszy mecz Górnika z Zarią Balti rozpocznie się o godzinie 20. (transmisja na  stronie polsatsport.pl oraz na platformie Ipla TV). O godzinie 20.45 także na swoim stadionie (choć bez publiczności) spotkanie rozpocznie Lech Poznań (transmisja w Polsacie Sport).

Komentarze