Aktualny Klubowy Ranking UEFA

Za nami wszystkie spotkania 4. kolejki Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Wiele zespołów, dzięki wygranej w tej serii rozgrywek zapewniło już sobie awans do fazy pucharowej jak również punkty do Klubowego Rankingu UEFA.
Poniższy ranking obejmuje 20 najlepszych zespołów w Europie, polskie drużyny, a także te, które awansowały do Ligi Mistrzów poprzez eliminacje (ścieżka mistrzowska). Warty odnotowania jest fakt, iż w Klubowym Rankingu UEFA sklasyfikowanych zostało ponad 400 zespołów z całej Europy (oraz z krajów spoza Europy należących do UEFA).

Ustalając hierarchię w tymże rankingu brane są pod uwagę wyniki danego zespołu w europejskich pucharach na przełomie ostatnich 5 sezonów. Nieco mniejszą, ale również istotną wagę ma ogólny występ wszystkich klubów z danego kraju, które oprócz zdobywania punktów dla siebie punktują również dla innych.

Na podstawie współczynnika ustala się rozstawienia w poszczególnych fazach Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Obecnym liderem zestawienia jest Real Madryt, który nieznacznie wyprzedza Bayern Monachium oraz próbującą gonić czołową dwójkę FC Barcelonę. 

Spośród zespołów Ekstraklasy najwyżej sklasyfikowana jest Legia Warszawa, która na ten moment zajmuje 78. miejsce. Jest to jedyny polski zespół, który bierze jeszcze udział w europejskich pucharach. Cracovia, Piast Gliwice i Zagłębie Lubin odpadły w eliminacjach Ligi Europy odpowiednio w I, II i III rundzie. 

Warto zaznaczyć, że ranking ten jest tylko tymczasowy i wraz z kolejnymi spotkaniami Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy ulegnie zmianie. 


* współczynnik pozostałych polskich zespołów niesklasyfikowanych w Klubowym Rankingu UEFA
Komentarze